E2E-X10C330 5M
Mfr.Part #
E2E-X10C330 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR INDUCT 10MM NPN M30 NO/NC
Voltage - Supply :
10V~30V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination Style :
Cable Leads
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Response Frequency :
400Hz
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Output Type :
NPN-NC/NO, 3-Wire
Datasheets
E2E-X10C330 5M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X10C330 5M Overview
E2E-X10C330 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10C330 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X10C330 5M Proximity Sensors applications.
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD