E2E-X10B3D30 5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E-X10B3D30 5M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR INDUCT 10MM PNP M30 NO/NC
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency :
400Hz
Series :
E2E
Voltage - Supply :
10V~30V
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Output Type :
PNP-NC/NO, 3-Wire
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
37 Weeks
Shielding :
Shielded
Indicator :
LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Cable Leads
Sensor Type :
Inductive
Datasheets
E2E-X10B3D30 5M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X10B3D30 5M Overview
E2E-X10B3D30 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10B3D30 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X10B3D30 5M Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD