E2AW-M30LS10-M4-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2AW-M30LS10-M4-T1
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Output Type :
NPN-NO, 2-Wire
Series :
E2A
Sensing Method :
Inductive
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,3,4,6,13
Number of Pins :
3
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Ratings :
IP67
Published :
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply :
10V~32V
Termination Style :
Connector
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
30.5mm
Min Operating Temperature :
0°C
Shielding :
Shielded
Indicator :
LED
Response Frequency :
16Hz
Operating Temperature :
0°C~70°C
Termination :
Connector
Width :
30.5mm
Sensor Type :
Inductive
Max Operating Temperature :
70°C
Height :
76mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30 3-Pin
E2AW-M30LS10-M4-T1 Overview
It is included with the package Cylinder, Threaded - M30 to simplify your life. It is possible for proximity sensors to function well at 0°C~70°C. A 3 pin electronic component is used here. A proximity sensor's lowest operating temperature is 0°C. Temperatures above 70°C are not allowed for proximity sensors.
E2AW-M30LS10-M4-T1 Features
E2A Series
Operating Temperature: 0°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 16Hz