E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 11MM CYL
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Termination Style :
Connector
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensing Distance :
0.433 (11mm)
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Series :
E2A
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Sensor Type :
Inductive
Response Frequency :
250Hz
Voltage - Supply :
10V~32V
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Overview
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Features
E2A Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.433 (11mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 250Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Proximity Sensors applications.
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD