E2A-M30KN20-WP-B1 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2A-M30KN20-WP-B1 2M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM CYL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Published :
2001
Termination Style :
Cable Leads
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Series :
E2A
Response Frequency :
100Hz
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Voltage - Supply :
10V~32V
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Sensor Type :
Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Sensing Distance :
0.787 (20mm)
Indicator :
LED
Omron Automation E2A-M30KN20-WP-B1 2M
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2A-M30KN20-WP-B1 2M Overview
E2A-M30KN20-WP-B1 2M Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 100Hz