DZ9F16S92-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ9F16S92-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD923
Stock
224
In Stock :
224
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Max :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Impedance-Max :
50Ohm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
ZENER DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
SOD-923
Datasheets
DZ9F16S92-7
Diodes Incorporated DZ9F16S92-7
ZENER DIODE 50Ohm ±5% 100nA @ 12V -65°C~150°C TJ SOD-923
DZ9F16S92-7 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 12V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
DZ9F16S92-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)