DZ950N44KHPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ950N44KHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 4.4KV 950A MODULE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
HTS Code :
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
4400V
Number of Elements :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100mA @ 4400V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4400V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.78V @ 3000A
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Current - Average Rectified (Io) :
950A
Number of Phases :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Pk Forward Current-Max :
29000A
Published :
2003
Case Connection :
Isolated
Application :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
160°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Output Current-Max :
950A
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Module
Datasheets
DZ950N44KHPSA1
Infineon Technologies DZ950N44KHPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.78V @ 3000A -40°C~150°C 100mA @ 4400V 2-Termination Bulk Module Chassis Mount
DZ950N44KHPSA1 Overview
The maximum output current is 950A.
DZ950N44KHPSA1 Features
950A is the maximum value
DZ950N44KHPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
DZ950N44KHPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB