DZ3S068D0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ3S068D0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-89, SOT-490
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SSMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Impedance :
30Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Zener Voltage :
6.8V
Width :
850μm
Voltage Tolerance :
5%
Configuration :
1 Pair Common Anode
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 4V
Number of Elements :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SC-89, SOT-490
Test Current :
5mA
Base Part Number :
DZ3S06V8
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
3
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
6.8V
Element Configuration :
Common Anode
Max Power Dissipation :
150mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Forward Voltage :
1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height :
600μm
Terminal Form :
Flat
HTS Code :
Length :
1.6mm
Published :
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
30Ohm
Datasheets
DZ3S068D0L
Panasonic DZ3S068D0L
1 Pair Common Anode ZENER DIODE 6.8V 30Ohm 2 Elements 150mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SC-89, SOT-490
DZ3S068D0L Overview
The device supports a wide range of 5% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 30Ohm ohm.A zener current of 6.8V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 30Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently supplied with 5mA test current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.Typically, this device uses a reverse leakage voltage of 100nA.
DZ3S068D0L Features
30Ohm ohm
5mA test current
5% voltage tolerance