DZ2W12000L
Mfr.Part #
DZ2W12000L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE ZENER 12V 1W MINI2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5%
Zener Voltage :
12V
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
DZ2W12
Polarity :
Unidirectional
Length :
2.6mm
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage Tolerance :
5%
Height :
700μm
Terminal Form :
Flat
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Impedance-Max :
30Ohm
Power Dissipation :
1W
Zener Current :
10mA
Test Current :
10mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Terminations :
2
Impedance :
30Ohm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Published :
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Voltage :
12V
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
SOD-123F
Number of Elements :
1
Pin Count :
Datasheets
DZ2W12000L
Panasonic DZ2W12000L
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 12V 10μA @ 8V 1W 2 Terminations SOD-123F
DZ2W12000L Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 10μA @ 8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 10μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
DZ2W12000L Features
reverse leakage current of 10μA @ 8V
10μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 10mA