DZ2S20000L
Mfr.Part #
DZ2S20000L
Package / Case
SC-79, SOD-523
Description
DIODE ZENER 20V 150MW SSMINI2
Diodes - Zener - Single
Reach Compliance Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Height :
600μm
Width :
800μm
Voltage Tol-Max :
5%
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Voltage Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Part Number :
DZ2S20
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
20V
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Length :
1.2mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 15V
Impedance-Max :
80Ohm
Tolerance :
±5%
Forward Voltage :
1V
Impedance :
80Ohm
Reference Voltage :
20V
Max Power Dissipation :
150mW
Test Current :
5mA
HTS Code :
Datasheets
DZ2S20000L
Panasonic DZ2S20000L
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 20V 50nA @ 15V 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
DZ2S20000L Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 15V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.1V @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
DZ2S20000L Features
reverse leakage current of 50nA @ 15V
50nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)