DZ2S18000L
Mfr.Part #
DZ2S18000L
Description
DIODE ZENER 18V 150MW SSMINI2
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage Tol-Max :
5%
Zener Voltage :
18V
Impedance-Max :
60Ohm
Base Part Number :
DZ2S18
Diode Type :
ZENER DIODE
Reach Compliance Code :
Reference Voltage :
18V
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
150mW
Length :
1.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Current :
50nA
Min Operating Temperature :
-55°C
Impedance :
60Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Datasheets
DZ2S18000L
Panasonic DZ2S18000L
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 18V 50nA @ 13V 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
DZ2S18000L Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 13V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.Having a zener current of 50nA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1V @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
DZ2S18000L Features
reverse leakage current of 50nA @ 13V
50nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)