DZ2S150M0L
Mfr.Part #
DZ2S150M0L
Description
DIODE ZENER 15V 150MW SSMINI2
Test Current :
5mA
Forward Voltage :
1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 11V
Impedance :
40Ohm
Max Power Dissipation :
150mW
REACH SVHC :
Unknown
Zener Voltage :
15V
Reference Voltage :
15V
Impedance-Max :
40Ohm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Tolerance :
2.5%
Base Part Number :
DZ2S15
Length :
1.2mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2.5%
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Polarity :
Unidirectional
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DZ2S150M0L
Panasonic DZ2S150M0L
ZENER DIODE 40Ohm ±2.5% 15V 50nA @ 11V 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
DZ2S150M0L Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 11V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 10mA is supplied.
DZ2S150M0L Features
reverse leakage current of 50nA @ 11V
50nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)