DZ2S10000L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ2S10000L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 150MW SSMINI2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Height :
600μm
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Width :
800μm
HTS Code :
Number of Elements :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Base Part Number :
DZ2S10
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Impedance :
30Ohm
Length :
1.2mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
2
Voltage Tolerance :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 7V
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reference Voltage :
10V
Test Current :
5mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
150mW
Impedance-Max :
30Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
150mW
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
DZ2S10000L
Panasonic DZ2S10000L
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 10V 50nA @ 7V 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
DZ2S10000L Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 7V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.50nA is the maximum reverse leakage current.1V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
DZ2S10000L Features
reverse leakage current of 50nA @ 7V
50nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)