DZ2S075M0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ2S075M0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 7.51V 150MW SSMINI2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance-Max :
20Ohm
Terminal Form :
Flat
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
150mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
7.5V
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 5V
Max Power Dissipation :
150mW
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±2.5%
Zener Voltage :
7.51V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Test Current :
5mA
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
2
Number of Terminations :
Impedance :
20Ohm
Datasheets
DZ2S075M0L
ZENER DIODE 20Ohm ±2.5% 7.51V 100nA @ 5V -40°C~85°C 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
DZ2S075M0L Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 5V.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1V @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
DZ2S075M0L Features
reverse leakage current of 100nA @ 5V
100nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA