DZ2730000L
Mfr.Part #
DZ2730000L
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Description
DIODE ZENER 30V 120MW SSSMINI2
Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Zener Voltage :
30V
Base Part Number :
DZ27300
Length :
1mm
Height :
470μm
Voltage Tolerance :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23V
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance :
160Ohm
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Reference Voltage :
30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Power Dissipation :
120mW
Impedance-Max :
160Ohm
Tolerance :
±5%
Width :
600μm
HTS Code :
Test Current :
2mA
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
120mW
Datasheets
DZ2730000L
Panasonic DZ2730000L
ZENER DIODE 160Ohm ±5% 30V 50nA @ 23V 120mW 2 Terminations 2-SMD, Flat Lead
DZ2730000L Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 23V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 10mA must be supplied.
DZ2730000L Features
reverse leakage current of 50nA @ 23V
50nA @ 23V is the maximum voltage (Tol)