DZ1100N22KHPSA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ1100N22KHPSA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2.2KV 1100A MOD
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80mA @ 2200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.11V @ 3000A
Application :
MEDIUM POWER
Output Current-Max :
1100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Number of Elements :
Number of Phases :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Diode Type :
Standard
Surface Mount :
No
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
48kA
Diode Element Material :
SILICON
Current - Average Rectified (Io) :
1100A
Package / Case :
Module
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2200V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2.2kV
Halogen Free :
Not Halogen Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
HTS Code :
Forward Current :
1.1kA
Reverse Current-Max :
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Datasheets
DZ1100N22KHPSA2
Infineon Technologies DZ1100N22KHPSA2
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.11V @ 3000A -40°C~150°C 80mA @ 2200V 2-Termination Bulk Module Chassis Mount
DZ1100N22KHPSA2 Overview
There is no limit to the forward current value.When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 80000μA.Output current maximum is 1100A.
DZ1100N22KHPSA2 Features
A maximum reverse current of 80000μA
1100A is the maximum value
DZ1100N22KHPSA2 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
DZ1100N22KHPSA2 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB