DX20A-80S(50)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DX20A-80S(50)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RECEPT 80POS STRT
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
4
Shell Finish :
Nickel
Pitch :
1.27mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Depth :
0.335 inch
Rated Current (Signal) :
0.5A
Termination :
Screw
Housing Material :
Zinc
Contact Finish - Mating :
AU
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
PBT
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body/Shell Style :
Receptacle
Total Number of Contacts :
80
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulator Color :
Black
Mounting Style :
Straight
Number of Positions :
80
Current Rating :
500mA
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
424VAC V
Mounting Option 1 :
LOCKING
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Ports :
1
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Resistance :
250mOhm