DX07B024JAAR1100
Mfr.Part #
DX07B024JAAR1100
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT USB4 TYPC 24P BRD EDGE
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Shell/Shielding Material :
Steel, Stainless
Voltage - Rated :
Type :
Type C
Subcategory :
USB Connectors
Specifications :
USB 4.0
Features :
Number of Contacts :
24
Product Type :
USB Connectors
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Mounting Feature :
Horizontal, Mid Mount
Operating Temperature :
Mating Cycles :
Mounting Type :
Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Package :
Digi-Reel?
Product :
USB Type C Connectors
IP Rating :
Material Flammability Rating :
Current Rating :
250 mA
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
DX07B024
Insulation Resistance :
100 MOhms
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Series :
DX07
Brand :
Current Rating (Amps) :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Standard :
USB 4 Gen 3
Insulation Color :
Black
Gender :
Receptacle
Number of Ports :
1
Shielding :
Shielded
Mounting Style :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape
Connector Type :
USB-C (USB TYPE-C)
Voltage Rating :
48 V