DWM-50-60-L-S-250
Mfr.Part #
DWM-50-60-L-S-250
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
No
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
10.0μin 0.25μm
Series :
Flex Stack, DWM
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Tail :
0.120 3.048mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Total Number of Contacts :
50
Number of Positions :
50
Mixed Contacts :
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Number of Rows :
1
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length - Overall Pin :
0.825 20.955mm
Length - Post (Mating) :
0.455 11.557mm
Body Depth :
0.25 inch
Not Applicable
Contact Gender :
Male
JESD-609 Code :
e3
Body Length or Diameter :
2.5 inch
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Breadth :
0.098 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch :
0.050 1.27mm
Length - Stack Height :
0.250 6.350mm
Number Of PCB Rows :
Datasheets
DWM-50-60-L-S-250
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 50 Positions Black