DWM-50-60-G-S-590
Mfr.Part #
DWM-50-60-G-S-590
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
50
JESD-609 Code :
e4
Pitch :
0.050 1.27mm
Length - Overall Pin :
0.825 20.955mm
Length - Tail :
0.120 3.048mm
DIN Conformance :
Length - Stack Height :
0.590 14.986mm
Pbfree Code :
yes
Length - Post (Mating) :
0.115 2.921mm
Total Number of Contacts :
50
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DWM-50-60-G-S-590
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 50 Positions Black