DWM-44-57-L-S-250
Mfr.Part #
DWM-44-57-L-S-250
Description
CONN HDR 44POS 0.05 STACK T/H
Flex Stack, DWM
Reference Standard :
UL, CSA
Filter Feature :
No
Number Of PCB Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.280 7.112mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Not Applicable
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Body Depth :
0.25 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Overall Pin :
0.650 16.510mm
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
SQ PIN-SKT
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.250 6.350mm
10.0μin 0.25μm
Number of Conductors :
ONE
Length - Tail :
0.120 3.048mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Breadth :
0.098 inch
Total Number of Contacts :
44
Number of Positions :
44
Pitch :
0.050 1.27mm
Through Hole
Body Length or Diameter :
2.2 inch
Datasheets
DWM-44-57-L-S-250
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 44 Positions Black