DWM-41-51-G-S-230
Mfr.Part #
DWM-41-51-G-S-230
Description
CONN HDR 41POS 0.05 STACK T/H
Length - Stack Height :
0.230 5.842mm
Pitch :
0.050 1.27mm
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
41
Length - Tail :
0.120 3.048mm
10.0μin 0.25μm
Total Number of Contacts :
41
Length - Post (Mating) :
0.060 1.524mm
Length - Overall Pin :
0.410 10.414mm
Packaging :
Tube
Datasheets
DWM-41-51-G-S-230
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Tube Through Hole 41 Positions Black