DWM-30-54-G-S-319
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DWM-30-54-G-S-319
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.116 2.946mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
30
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
30
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
3 Weeks
Gender :
Male
Series :
Flex Stack, DWM
Length - Tail :
0.120 3.048mm
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Color :
Black
Contact Material :
Phosphor Bronze
Filter Feature :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
DIN Conformance :
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall Pin :
0.555 14.097mm
Length - Stack Height :
0.319 8.103mm
Pitch :
0.050 1.27mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
DWM-30-54-G-S-319
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Tube Through Hole 30 Positions Black