DWM-30-53-S-S-250
Mfr.Part #
DWM-30-53-S-S-250
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
HTS Code :
Length - Tail :
0.120 3.048mm
Gender :
Male
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Length - Overall Pin :
0.505 12.827mm
Number of Positions :
30
Rated Current (Signal) :
1A
MIL Conformance :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.050 1.27mm
DIN Conformance :
Insulation Material :
Nylon
Body Breadth :
0.098 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Stack Height :
0.250 6.350mm
Number Of PCB Rows :
1
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Pattern :
RECTANGULAR
3 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Length - Post (Mating) :
0.135 3.429mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Total Number of Contacts :
30
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Phosphor Bronze
Body Depth :
0.25 inch
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Number of Conductors :
ONE
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Tube
Datasheets
DWM-30-53-S-S-250
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Tube Through Hole 30 Positions Black