DWM-25-52-T-S-250
Mfr.Part #
DWM-25-52-T-S-250
Description
CONN HDR 25POS 0.05 STACK T/H
Total Number of Contacts :
25
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Flex Stack, DWM
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
25
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Tail :
0.120 3.048mm
ECCN Code :
EAR99
Length - Overall Pin :
0.425 10.800mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
JESD-609 Code :
e3
Body Breadth :
0.098 inch
Contact Gender :
Male
Length - Post (Mating) :
0.055 1.397mm
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Length - Stack Height :
0.250 6.350mm
Rated Current (Signal) :
1A
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.050 1.27mm
1
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Insulation Material :
Nylon
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
HTS Code :
Datasheets
DWM-25-52-T-S-250
Flex Stack, DWM Series BOARD CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 25 Positions Black