DWM-16-54-S-S-200
Mfr.Part #
DWM-16-54-S-S-200
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Pbfree Code :
yes
Length - Overall Pin :
0.555 14.097mm
Total Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
1
HTS Code :
3 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Published :
Length - Tail :
0.120 3.048mm
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
Pitch :
0.050 1.27mm
Length - Post (Mating) :
0.235 5.969mm
Datasheets
DWM-16-54-S-S-200
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 16 Positions Black