DWM-10-01-TM-S-330
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DWM-10-01-TM-S-330
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
10
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Length - Overall Pin :
0.450 11.430mm
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.050 1.27mm
Radiation Hardening :
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Number of Positions :
10
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Length - Stack Height :
0.330 8.382mm
Series :
Flex Stack, DWM
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
IEC Conformance :
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Tail :
0.120 3.048mm
Gender :
Male
Factory Lead Time :
3 Weeks
MIL Conformance :
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 10 Positions Black