DW-50-20-T-S-900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-50-20-T-S-900
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mixed Contacts :
No
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Total Number of Contacts :
50
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
IEC Conformance :
No
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
1
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
Length - Stack Height :
0.900 22.860mm
MIL Conformance :
Packaging :
Bulk
Length - Post (Mating) :
0.120 3.048mm
Pitch :
0.100 2.54mm