DW-50-20-S-S-845
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-50-20-S-S-845
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
3 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Filter Feature :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.175 4.445mm
Series :
Flex Stack, DW
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
50
Length - Stack Height :
0.845 21.463mm
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Through Hole
MIL Conformance :
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
50
Datasheets
DW-50-20-S-S-845
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black