DW-50-15-S-S-340
Mfr.Part #
DW-50-15-S-S-340
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Length - Stack Height :
0.340 8.636mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Packaging :
Bulk
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
IEC Conformance :
Gold
Length - Post (Mating) :
0.180 4.572mm
Number of Positions :
DIN Conformance :
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Black
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Series :
Flex Stack, DW
Factory Lead Time :
3 Weeks
Datasheets
DW-50-15-S-S-340
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black