DW-50-14-S-S-765
Mfr.Part #
DW-50-14-S-S-765
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Post (Mating) :
0.555 14.097mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Stack Height :
0.765 19.431mm
IEC Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Positions :
50
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Pitch :
0.100 2.54mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
MIL Conformance :
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Gold
Filter Feature :
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mixed Contacts :
Gender :
Male
Datasheets
DW-50-14-S-S-765
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black