DW-50-14-S-S-1105
Mfr.Part #
DW-50-14-S-S-1105
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
50
Number of Positions :
50
Length - Tail :
0.110 2.794mm
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
Black
IEC Conformance :
Gold
Length - Post (Mating) :
0.215 5.461mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
3 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder
Length - Stack Height :
1.105 28.067mm
Series :
Flex Stack, DW
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole
Gender :
Male
Published :
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
Datasheets
DW-50-14-S-S-1105
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black