DW-50-14-G-S-400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-50-14-G-S-400
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
1
Filter Feature :
No
Published :
Length - Post (Mating) :
0.920 23.368mm
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
50
Termination :
Solder
DIN Conformance :
No
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
IEC Conformance :
Length - Stack Height :
0.400 10.160mm
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
50
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Flex Stack, DW
Pitch :
0.100 2.54mm
Mixed Contacts :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
DW-50-14-G-S-400
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black