DW-50-08-T-S-245
Mfr.Part #
DW-50-08-T-S-245
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Pitch :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Post (Mating) :
0.175 4.445mm
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Published :
Length - Stack Height :
0.245 6.223mm
Datasheets
DW-50-08-T-S-245
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black