DW-50-08-S-S-230
Mfr.Part #
DW-50-08-S-S-230
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
50
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Stack Height :
0.230 5.842mm
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Post (Mating) :
0.190 4.826mm
Published :
Datasheets
DW-50-08-S-S-230
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black