DW-50-08-G-S-260
Mfr.Part #
DW-50-08-G-S-260
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Length - Stack Height :
0.260 6.604mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Post (Mating) :
0.160 4.064mm
Radiation Hardening :
Datasheets
DW-50-08-G-S-260
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black