DW-50-07-T-S-300
Mfr.Part #
DW-50-07-T-S-300
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Solder
Contact Gender :
Length - Overall Pin :
0.430 10.922mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Post (Mating) :
0.020 0.508mm
Length - Stack Height :
0.300 7.620mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Pitch :
0.100 2.54mm
Black
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
Datasheets
DW-50-07-T-S-300
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black