DW-50-07-G-S-230
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-50-07-G-S-230
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Radiation Hardening :
No
Color :
Black
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
0.430 10.922mm
Gender :
Male
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Stack Height :
0.230 5.842mm
Filter Feature :
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Length - Post (Mating) :
0.090 2.286mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Series :
Flex Stack, DW
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Total Number of Contacts :
50
Datasheets
DW-50-07-G-S-230
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black