DW-49-12-F-S-705
Mfr.Part #
DW-49-12-F-S-705
Description
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
Total Number of Contacts :
49
Color :
Black
Contact Gender :
Pitch :
0.100 2.54mm
3.00μin 0.076μm
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Number of Positions :
49
Factory Lead Time :
3 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Stack Height :
0.705 17.907mm
Length - Post (Mating) :
0.215 5.461mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-49-12-F-S-705
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 49 Positions Black