DW-49-09-F-S-475
Mfr.Part #
DW-49-09-F-S-475
Description
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Number of Positions :
49
Mixed Contacts :
Length - Stack Height :
0.475 12.065mm
Flex Stack, DW
Contact Gender :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
3.00μin 0.076μm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Total Number of Contacts :
49
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.145 3.683mm
Datasheets
DW-49-09-F-S-475
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 49 Positions Black