DW-40-20-F-S-710
Mfr.Part #
DW-40-20-F-S-710
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mount :
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
3.00μin 0.076μm
Length - Stack Height :
0.710 18.034mm
Total Number of Contacts :
40
Length - Post (Mating) :
0.310 7.874mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Positions :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DW-40-20-F-S-710
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black