DW-40-10-T-S-710
Mfr.Part #
DW-40-10-T-S-710
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Stack Height :
0.710 18.034mm
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Gender :
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Post (Mating) :
0.010 0.254mm
MIL Conformance :
Mount :
40
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Datasheets
DW-40-10-T-S-710
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black