DW-40-10-F-S-535
Mfr.Part #
DW-40-10-F-S-535
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Black
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
50
Bulk
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Stack Height :
0.535 13.589mm
Length - Post (Mating) :
0.185 4.699mm
Datasheets
DW-40-10-F-S-535
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black