DW-40-10-F-S-520
Mfr.Part #
DW-40-10-F-S-520
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
3 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Post (Mating) :
0.200 5.080mm
Total Number of Contacts :
50
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.520 13.208mm
Bulk
Contact Gender :
Male
Datasheets
DW-40-10-F-S-520
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black