DW-40-10-F-S-515
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-40-10-F-S-515
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Pitch :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
Color :
Black
Series :
Flex Stack, DW
Number of Positions :
40
Mixed Contacts :
No
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.205 5.207mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.110 2.794mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
3 Weeks
MIL Conformance :
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Filter Feature :
Length - Stack Height :
0.515 13.081mm
Total Number of Contacts :
50
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DW-40-10-F-S-515
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black