DW-40-08-G-S-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-40-08-G-S-300
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Total Number of Contacts :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
1
Series :
Flex Stack, DW
IEC Conformance :
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Post (Mating) :
0.120 3.048mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Stack Height :
0.300 7.620mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Male
Termination :
Solder
Number of Positions :
40
Color :
Black
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Datasheets
DW-40-08-G-S-300
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black