DW-22-10-S-S-500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-22-10-S-S-500
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e3
Series :
Flex Stack, DW
MIL Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Filter Feature :
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
22
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
3 Weeks
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Total Number of Contacts :
22
Gender :
Male
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Number of Rows :
1
Datasheets
DW-22-10-S-S-500
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 22 Positions Black