DW-22-09-L-S-415
Mfr.Part #
DW-22-09-L-S-415
Description
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Filter Feature :
No
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Flex Stack, DW
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
22
MIL Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.205 5.207mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Pbfree Code :
yes
Length - Tail :
0.110 2.794mm
IEC Conformance :
HTS Code :
Length - Stack Height :
0.415 10.541mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
22
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Gender :
Male
Color :
Black
Datasheets
DW-22-09-L-S-415
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 22 Positions Black