DW-21-12-T-S-600
Mfr.Part #
DW-21-12-T-S-600
Description
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H TIN
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Gender :
Male
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Filter Feature :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.600 15.240mm
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.320 8.128mm
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Number of Rows :
1
Flex Stack, DW
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
21
Black
Published :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
21
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
DIN Conformance :
Datasheets
DW-21-12-T-S-600
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 21 Positions Black