DW-21-10-G-S-565
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-21-10-G-S-565
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Total Number of Contacts :
21
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
3 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pitch :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Color :
Black
Length - Post (Mating) :
0.155 3.937mm
Series :
Flex Stack, DW
DIN Conformance :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Stack Height :
0.565 14.351mm
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm